O TPG

W okręgu na żółtym tle znajdują się białe ręce w geście "jak by do klaśnięcia"
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym powstało w roku 1991, a w 2005 uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego. Działamy na terenie całej Polski i jako jedyni w kraju specjalizujemy się we wspieraniu osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu.

Najogólniej rzecz ujmując istniejemy po to, aby rozpoznawać indywidualne potrzeby osób głuchoniewidomych i wychodzić im naprzeciw. Służymy ramieniem zarówno dorosłym i młodzieży, jak również rodzicom dzieci głuchoniewidomych. Zrzeszamy w tym celu naukowców, lekarzy, rehabilitantów, pedagogów, osoby głuchoniewidome i ich bliskich oraz wolontariuszy. Na bieżąco śledzimy, jaki jest stan wiedzy na temat głuchoślepoty na świecie, inicjujemy też badania w kraju.
Reprezentujemy ponadto interesy osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu na forum państwowym. Zabiegamy także o to, by o ich istnieniu coraz więcej dowiadywało się społeczeństwo.




O jednostce

Warmińsko-Mazurska Jednostka powstała w 2006 r z inicjatywy Agnieszki Kubarewicz. To jej wytrwałość i pracowitość sprawiły, że Jednostka prężnie się rozwijała, a przede wszystkim rozrastała, pozyskując nowych wolontariuszy i docierając do głuchoniewidomych.
W Jednostce organizowane są rejsy żeglarskie, spotkania z muzyką regionalną, wyjścia kulturalne. Olsztyn to również znany w kraju Festiwal Twórczości Wszelakiej Osób Głuchoniewidomych, w trakcie którego odbywają się różne występy (wiersz, piosenka, malarstwo, prace ręczne itp.). Jednostka współpracuje z ks. Zdzisławem Kieliszkiem, organizując olsztyńskie rekolekcje dla głuchoniewidomych, a także pozyskując dla jednostki kleryków na spotkaniach klubowych.